Триєнале «Український Зріз» є частиною Конгресу культури «Перехід 1989», який збере понад 200 учасників та зосередиться на аналізі культурного досвіду за останні 30 років і напрацюванні культурних політик.

В Україні триєнале сучасного мистецтва «Український Зріз» відбудеться вперше. Його тема — «Обряди переходу». Учасниками проекту стануть українські митці, які працюють у форматі актуального мистецтва. Триєнале відбудеться в просторі будівлі №42 на площі Ринок (кам’яниця Седмирацька).

Цьогорічне триєнале відрізняється від попередніх. Якщо раніше проекти  відбувалися у Польщі та репрезентували сучасний стан українського мистецтва насамперед іноземній аудиторії, то триєнале 2019 року — це нагода самим критично подивитися на себе, дослідити, як «вони» вплинули на нас і чи сучасне українське мистецтво здатне зацікавити інших. Куратор «Українського Зрізу» Влодко Кауфман говорить:

«Обряди рятують від непевності і тривоги, що породжені невизначеністю перехідного стану. Ми підтримуємо старі алгоритми дій, вигадані й нав’язані нам, часто безглузді. Ми трансформували деякі радянські обряди, замінивши ідеологію національною символікою. Ми вигадуємо нові ритуали, стаючи заручниками чужих правил. Ми часто виконуємо обряди автоматично, не запитуючи, чому, навіщо, що стоїть за цими діями, куди вони, врешті, ведуть чи не ведуть нас? Ритуали допомагають нам виживати, але чи водночас вони не віддаляють нас від себе самих?

Цьогорічне триєнале і є спробою дослідити, відрефлексувати цю тему засобами актуального мистецтва, паралельно з дискусійною частиною Конгресу».

Попередні триєнале «Український Зріз» проходили у Польщі. Перший проект, організований у 2010 році в Любліні, був спробою самоідентифікації, пошуком ідентичності українського сучасного мистецтва. У 2013 році завдяки проекту «Лиман» у Любліні важливим став процес самоаналізу і самооцінки. Наступне триєнале відбулося у Вроцлаві в рамках програми «Вроцлав-Львів: Європейська Столиця Культури Вроцлав-2016». Проект мав три частини. Український Зріз 2016 — «ПереТВОРЕННЯ» — відобразив актуальний стан мистецтва в Україні, яка перебуває в кризі, перед обличчям війни і змін. Виставку супроводжували проект «(Де)(Ре)Конструювання» — ретроспективна презентація історії українського медіамистецтва, та програма українського перфомансу. Кураторська група Українського Зрізу 2019: Влодко Кауфман, перфомер, живописець, графік, куратор і координатор низки арт-проектів і фестивалів, співзасновник «Інституту Актуального Мистецтва» (Львів); Сергій Петлюк, медіахудожник, автор та співкуратор багатьох мистецьких проектів в Україні та за кордоном; Лідія Савченко-Дуда, співзасновниця й арт-координторка мистецьких проектів Мистецького Об’єднання «Дзиґа», арт-директорка фестивалю «Дні мистецтва перфоманс у Львові» (з 2011 року).

Організатори конгресу