UKRAINE! UNMUTED
ТРИЄНАЛЕ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА УКРАЇНСЬКИЙ ЗРІЗ
Львів, вересень 2023 року
ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА
«Я хотів би думати про кілька минулих виставок Зрізу і про цьогорічну як про жести — не як про заяви чи репрезентації, які «стверджують правду», а як про відчайдушне бажання пізнати нашу власну силу, пізнати себе», — Богдан ШУМИЛОВИЧ, історик мистецтва … читати далі
Яна БАЧИНСЬКА, Костянтин ЗОРКІН, Жанна КАДИРОВА, Алевтина КАХІДЗЕ, Миро КЛОЧКО та Анатолій ТАТАРЕНКО, Павло МАКОВ, В`ячеслав ПОЛЯКОВ, Даніїл РЕВКОВСЬКИЙ та Андрій РАЧИНСЬКИЙ, Сергій САВЧЕНКО, FANTASTIC LITTLE SPLASH, Влодко КАУФМАН, Юрій ШТАЙДА, Ярина ШУМСЬКА
До українських голосів почали пильніше прислухатися, коли зауважили вибухи та увімкнули звук. Сьогодні світ не має права їх не чути, хай навіть і не поспішаючи переглядати колоніальні уявлення про «великі» та «малі» культури, сформовані імперським світоглядом. Україна довго й болісно виходить із затінку імперій, саме зараз маючи шанс на здобуття бажаного культурного голосу та суб’єктності, які досі потребували доведення не тільки назовні, а й всередині.
Мистецтво завжди було дуже чутливим до цих процесів. Останні десятиріччя українські митці не просто рефлексують щодо колективного стану непевності, незахищеності та безголосся, а й шукають різні способи видобути потрібні слова і знайти можливість їх промовити. Представлені в цьому проєкті роботи є відображенням наших відчуттів, сприйняття та переосмислення, що наближає для нас розуміння самих себе і допомагає сформулювати його світові.
Місцем реалізації проєкту у Львові цьогоріч став Національний університет «Львівська політехніка», зокрема головний корпус закладу, що є архітектурною, технічною й естетичною перлиною ХІХ ст. Сучасне мистецтво в усталеному академічному середовищі змушує по-новому поглянути на те, що довкола, звертає увагу на «загублені» в буднях та поспіху деталі, провокує перевідкрити, здавалось би, давно знане.
П’яте триєнале стало спробою зафіксувати, яким є українське мистецтво зараз, коли реальність українців найбільшою мірою визначається війною та безпрецедентним від часів Другої світової війни рівнем агресії, що чиниться поруч і загрожує щомиті. Війна ставить базові екзистенційні питання гостро — і вимагає чесної та швидкої відповіді. У цьому контексті розмова про українське мистецтво й культуру, як і самі художні (й нехудожні також) вислови українських митців набувають нових конотацій, більш категоричних, контрастних, неочікуваних, безапеляційних, трагічних. УКРАЇНСЬКИЙ ЗРІЗ є нагодою проявити — і почути — ці голоси.
Куратори: Влодко КАУФМАН, Сергій ПЕТЛЮК
Побудова експозиції: Олексій ХОРОШКО, Сергій СТОЛЯРУК